czwartek, 8 września 2016

Usunięcie zaćmy: Jak wygląda sytuacja w Polsce?



Zaćma to bardzo poważna choroba oczu, która nieleczona może prowadzić do utraty wzroku. Stąd też konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy. Sprawdź, ile w naszym kraju czeka się na operację.

Problemy z soczewką

Zaćma, nazywana także kataraktą, jest to zmętnienie soczewki oka. Objawami tej choroby oczu są: nieostry wzrok, łzawienie i efekt dwojenia się w oczach. Ponadto osoby borykające się z zaćmą mają problemy z widzeniem w ciemnościach oraz przy świetle dziennym. Jeżeli zaś chodzi o rodzaje zaćmy, to wyróżniamy ich 4: naturalną, wrodzoną, pourazową i cukrzycową. Na pierwszy typ katarakty choruje najwięcej Polaków. Jest ona związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu i występuje u osób, które ukończyły 60-ty rok życia. Z kolei zaćma wrodzona, jak sama nazwa wskazuje, występuje u najmłodszych osób. Pojawia się zaraz po narodzinach i jest efektem wad genetycznych. Z kolei zaćma pourazowa wiążę się z wypadkami, które przeżyliśmy w naszym życiu. Jeżeli doświadczyliśmy urazu głowy to jest duża szansa, iż znajdziemy się w kręgu osób, które zachorowały na zaćmę pourazową. Na sam koniec chciałabym wspomnieć o zaćmie cukrzycowej. Jest ona wynikiem cukrzycy, która zaburza procesy metaboliczne w naszym organizmie. Prócz cukrzycy istnieją również inne choroby, które mogą doprowadzić do katarakty. Należą do nich: astma oraz wszelkie stany zapalne wnętrza oka.

Nie daj się zaćmie

Najskuteczniejszym sposobem leczenia katarakty jest operacja. Niestety, usunięcie zaćmy w naszym kraju jest dość problematyczne. Za ten stan odpowiadają długie kolejki oraz terminy oczekiwania. Na obecną chwilę na zabieg czeka się minimum 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, iż katarakta może doprowadzić do utraty wzroku, ten stan rzeczy jest niedopuszczalny. Oczywiście, możemy się zdecydować na usunięcie zaćmy w prywatnej klinice. Jednak ta forma leczenia jest bardzo kosztowna, przez co nie jest dostępna dla przeciętnego obywatela. Jednak istnieje też dobra wiadomość dla polskich pacjentów. Od jakiegoś czasu mogą się oni leczyć poza granicami naszego kraju między innymi w Czechach oraz Niemczech. Cena operacji mieści się w granicach od 2,5 tys. do 3 tys. zł w zależności od tego, gdzie się leczymy. Na szczęście po powrocie do kraju możemy ubiegać się o refundację z NFZ, który zwraca nam większość zainwestowanej kwoty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć punkcie NFZ ds. Transgranicznej Opieki Zdrowotnej.

PODOBNE WPISY

----------------------------

http://forum.babyonline.pl/forum/showthread.php?p=392822#post392822

http://budowanie-na-wymiar.bloog.pl/id,355403720,title,Leczenie-zacmy-Czechy-dlaczego-decyduje-sie-na-to-coraz-wiecej-osob,index.html

http://pasjablog.bloog.pl/id,355403699,title,Ortokorekcja-co-warto-wiedziec-o-ortosoczewkach,index.html

http://watergate.czest.pl/stomatolog-z-tarnowskich-gor-profilaktyka-i-leczenie-nadwrazliwosci

http://sachem.slask.pl/dentysta-z-tarnowskich-gor-nie-taki-straszny-jak-go-maluja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz